DLHS LAFIA


The Principal: Mr Banji Akiode

 • Classes begin at 8:00am - 2:10pm from Mondays to Fridays
 • Teaching is computerized ad demonstrated from beginning to the end
 • Professional Learning Community (PLC) is a special class organized for students with academic challenge between 6 - 7am daily on Monday - Friday to enable them measure up to their classmates academically.
 • Preps Review Programme (PRP). It has been found that left to themselves (students) there is possibility of students while away time in the class during preps without reading or reading a relevant thing. The PRP is geared towards ensuring the students' maximum utilization of the prep hours. The subject teacher and the duty masters bring students on stage to review what they read and take questions from their fellow students on the topics. The completion between boys and girls is always fierce.
 • Students use their laptop computers to read and research on their E-notes, text books and note books during their preps.

 

 

Deeper Life High School,  Lafia is located at Deeper Life Campground, Kwandere Road, Off College of Agriculture, Ombi 2, Lafia. The Campus opened in September 2016 with sixteen(16) students. It has grown rapidly through the years and at present, it has 123 students.

We are committed to bringing out the best in each child through dedicated and goal-oriented staff.

The School is the vision of God given to the General Superintendent of the Deeper Christian Life Ministry, Dr. Pastor W. F. Kumuyi. The School is a Christian-based missionary institution and the goal of the proprietor of the School, Dr. Pastor W.F. Kumuyi can be clearly seen below.

VISION: To transform our nation by producing upright leaders of the future through high quality and sound education.

MISSION: To produce Students who are academically well grounded, morally upright and adequately equipped as future leaders

 

ACCREDITATION

The Deeper Life High School Lafia Campus, which has Basic 7 - 9 (JSS 1 - 3) has been fully accredited by the Nasarawa State Ministry of Education and the National Examination Council (NECO) for the conduct of Basic Certificate Examination (BECE) and for other academic activities.

STAFF

Our Staff are a team of enthusiatic, experienced, human and qualified young men and women with relevant certifications for the all round training and development of children. The morality of the staff is a major asset to the school as all Staff are duly scrutinised before employment.

ACADEMIC ACTIVITIES

 1. Classes begin at 8:00am - 2:10pm from Mondays to Fridays.
 2. Teaching is computerized ad demonstrated from beginning to the end.
 3. Professional Learning Community (PLC) is a special class organized for students with academic challenge between 6 - 7am daily on Monday - Friday to enable them measure up to their classmates academically.
 4. Preps Review Programme (PRP). It has been found that left to themselves (students) there is possibility of students while away time in the class during preps without reading or reading a relevant thing. The PRP is geared towards ensuring the students' maximum utilization of the prep hours. The subject teacher and the duty masters bring students on stage to review what they read and take questions from their fellow students on the topics. The completion between boys and girls is always fierce.
 5. Students use their laptop computers to read and research on their E-notes, text books and note books during their preps.

EXTRA - CURRICULAR

 • Fellowship: The Deeper Life High School Lafia Campus places premium on prayers, spiritual, moral and social lives of every child.
 • Competitions: The School takes part regularly in both local and interntional competition such as the American Mathematics Competitions, Cowbellpedia, Olympiad e.t.c
 • Learning Outside the Classroom (LOtC): is an annual excursion programme observed by the Lafia Campus as well as other Deeper Life High School nationwide. 
 • Sports: All work and no play they say makes jack a dull boy. Hence, regular sporting activities are observed weekly to produce a total child and also the school observes sports atleast twice in a week.
 • Excursions: The heads of subjects take their students out on excursions from time to time to make students learn in the field 
 • Leadership and Entrepreneurship Training (LET). A special training is organized on a weekly basis to train and prepare all the students to be future leaders in line with our motto: Leadership with Distinction.

EVENTS

 • Visiting day
 • Open day
 • PTA meeting 
 • Inter-House Sports
 • Cultural day 
 • Prayer and fasting 
 • Combined services
 • Mid - term Break e.t.c

 
Our Achievements

ACCREDITATION

The school has not only gotten the approval of the state government to operate but has also been fully accredited to present students for NECO and BECE (Basic Education Certificate Examination)

COMPETITION

A Bronze medal was won by Jacob Deborah in the 2017 edition of American Mathematics Competition

2015

This year marked the introduction of computer based test software for our internal continous assesment and Examination. Even though with initial challenges but the result is amazing.

2014

Amazing reports and testimonies are coming from our parents and neighbours of transformation taking place in the lives of our students

2013

LOtC at Tinapa/ Obudu cattle Ranch. This year the size of the school grew to sixteen (16)

2012

The First LOtC was organised which was held in Accra, Ghana. About 600 students attended this event.

2011

The school started with seven (7) campuses in 2010, in 2011 seven (7) new campuses were established

Sexs oyuncakları fe fantezi ürünleri erotik shop Alışverişinizi İnternetten Yapmak İçin 5 Neden.
Online erotik shop’larda daha çok çeşit bulabilirsiniz, fiziksel mağazalarda genelde farklı ürün adedi 100’ü geçmez iken online sex shop’larda bu sayı 1000’leri geçebiliyor.
Online seks shop’larda kimse ile muhatap olmazsınız, kimse size görmeden, ne aldığınızı bilmeden rahatça alışveriş yapabilirsiniz.
Bu amaçla üretilen vibratör özel ten dokusuna yakın yumuşaklıktaki hammaddesi ve gerçek bir penise benzer tasarımı sayesinde neredeyse gerçeğinden ayırt edilemiyor.
Vibratörlere olan ilgi arttıkça seks oyuncakları üreticileri de ürünlerini geliştirmeye ve çoğaltmaya devam ediyor.
Nokta Sex Shop introduces its e-commerce site Innovative Soweto adult entertainment retailer Sex Shop İstanbul introduces its e-commerce site www.noktashop.org
Bunun için gizliliğe önem veren kişiler sanal ortamlardan alışveriş yapmayı tercih ederler. sex shop izmir ürünleri için mahremiyet konusunda tereddüt yaşadıkları için artık gizliliğe önem vermeye başlamıştır.

Güvenli bir adres üzerinden cinsel hayatınızı bir kat daha arttırmak mı istiyorsunuz? Sizin için en uygun internet sitesi içerisinde esenyurt sex shop tüm ürünlerini sergilemektedir.
Çığır açan istanbul seks shop ürünlerine sahip olmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Partneriniz ile birlikte yaşayacağınız doyumsuz anlara renk katmak için buradayız.
Gerçek mağazalardan alışveriş yapmaktan çekiniyorsanız tüm cinsel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz beylikdüzü sex shop sanal mağazası sizler için aktif bir hale getirilmiştir.

​Kadınların son zamanlarda ihtiyaç duyduğu vibratörleri sanal mağazalardan kolay bir şekilde temin edebilirsiniz. ülke içerisinde her nerede olursanız olun sex shop izmir sayesinde kolayca alışveriş yapabilirsiniz.

​Genel olarak kadınların ve evli çiftlerin tercihleri arasında cinsel hayatına biraz daha heyecan katmak yer alır. Bunun için gizliliğe önem veren kişiler sanal ortamlardan alışveriş yapmayı tercih ederler. sex shop izmir ürünleri için mahremiyet konusunda tereddüt yaşadıkları için artık gizliliğe önem vermeye başlamıştır.

Fantezi malzemelerinin yanında ereksiyon ürünleri de seks shop ürünlerinin en fazla tercih edilenleri arasında yer alır. Masaj yağları ve vibratör gibi malzemeleri de kategoriler arasında erotik shop mağazasından temin edebilirsiniz.

Uzun yıllardır tecrübeli ve güven içerisinde satış yapılan tek adres olarak sanal mağaza içerisinde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Dilerseniz antalya sex shop mağazaları arasında gezebilir size uygun olan aktivitelere göz atabilirsiniz.

Seks hayatınızın çok sıradan olduğunu düşünüyorsanız ve cinsel hayatınızda yenilik istiyorsanız mutlaka fantezi grubuna göz atmalısınız. Birden fazla seçenekler ile ankara sex shop sizin yanı başınızda olacaktır.
Günümüzde yetişkinler için bir oyuncak mağazası olan bakırköy sex shop sayesinde cinsel hayatınızı daha keyifli bir hale getirebilirsiniz. Şehir içerisinde mağaza dolaşmaktan çekiniyorsanız ya da sorularınızı yöneltemiyorsanız sanal alışveriş sitesi olan seks shop sizin için en etkili mağaza olabilir.
seks shop istanbul kelimesinden bulduğunuz internet sitemizin asıl yeri İstanbul olmakla birlikte, tüm Türkiyeye online olarak 7/24 hizmet vermekteyiz.
Cinsel hayatın daha hareketli ve aktif bir şekilde geçebilmesi için yetişkinlere özel olarak üretilen ve sex oyuncakları olarak kabul edilen ürünleri keşfetmek gerekiyor. Bu anlamda zengin ürünlerin çeşitliliği ile her bireyin cinsel yaşamındaki farklı ihtiyaçlara hizmet veren İstanbulun en iyi sex shop fırsatlarını yakalamanın tam zamanı.

Ülkenin herhangi bir yerinde olursanız olun istanbul seks shop sayesinde sanal bir şekilde alışveriş tamamlayabilirsiniz. Kendinize ya da partnerinize daha fazla haz vermek istiyorsanız kategoriler arasında fantezi çeşitlerine göz atabilirsiniz.
With so many great options, explore a whole new erogenous zone with our multitude of different sex shop izmir If you still cant decide, try out the sex shop section - every adult toy collection needs at least one.
İstanbul Erotik Shop Mağazası izmir sex shop sex oyuncakları satılan sitede sizlerde kendinize uygun seks oyuncakları satın alabilirsiniz.
Fethiye Erotik Shop Mağazası fethiye sex shop sex oyuncakları satılan sitede sizlerde kendinize uygun seks oyuncakları satın alabilirsiniz.
sex shop istanbul, sex shop Products, sex shop in Istanbul vibrator, dildo, sexual health products, fancy clothing, fetish products are selling with reasonable price secret shipping.
Reviews on Sexshop in Istanbul, female sex products Turkey - Nokta Erotik Shop, Nokta Sex Shop, İstanbul Erotik Shop, Cinsel Dünya Shop, Acil Market Seks Shop, taksim sex shop
oral sex best sex shop
Siz de erotik shop dükkanlarına girmekten çekiniyorsanız ve böylece cinsel hayatınızdan zevk alamıyorsanız bu alışveriş yöntemi sizin için son derece kolay olacaktır.

Böylece aklınıza takılan tüm soruları avcılar sex shop sanal mağaza üzerinden giderebilirsiniz. En çok tercih edilen ürünler arasında genellikle fantezi malzemeleri yer almaktadır.

Fantezi malzemelerinin yanında ereksiyon ürünleri de sex shop izmir ürünlerinin en fazla tercih edilenleri arasında yer alır. Masaj yağları ve vibratör gibi malzemeleri de kategoriler arasında erotik shop mağazasından temin edebilirsiniz.

Alacağınız her izmir sex shop ürününün AB onaylı olduğunu unutmamalısınız.

Bunun için istanbul şişli sex shop sanal mağazalarından dilediğiniz gibi alışveriş yapabilir ve cinsel hayatınızı aktif tutabilirsiniz.

Bunun için gizliliğe önem veren kişiler sanal ortamlardan alışveriş yapmayı tercih ederler. sex shop izmir ürünleri için mahremiyet konusunda tereddüt yaşadıkları için artık gizliliğe önem vermeye başlamıştır.

ülke içerisinde her nerede olursanız olun sex shop izmir sayesinde kolayca alışveriş yapabilirsiniz.

Gerçek mağazalardan alışveriş yapmaktan çekiniyorsanız tüm cinsel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz beylikdüzü sex shop sanal mağazası sizler için aktif bir hale getirilmiştir.

Güvenli bir adres üzerinden cinsel hayatınızı bir kat daha arttırmak mı istiyorsunuz? Sizin için en uygun internet sitesi içerisinde esenyurt sex shop tüm ürünlerini sergilemektedir.
​​Alışveriş yapmanın en keyifli zamanlarından bir tanesi de cinsel hayatınızı aktif bir hale getirecek durumlardır. Bunun için istanbul ataşehir sex shop sanal mağazalarından dilediğiniz gibi alışveriş yapabilir ve cinsel hayatınızı aktif tutabilirsiniz.
Müşteri hizmetleri 7/24 sizlere destek sağlamaktadır. Alacağınız her sex toys istanbul ürününün AB onaylı olduğunu unutmamalısınız. Bitkisel ürün ve plastik ürünler de doktor onayından geçmiş tescilli ürünlerdir.